Doniesienia
FERMA 2026 – podsumowanie
Informacja prasowa DLG Markets Poland
23.02.2026, Poznań
Dwie hale wystawiennicze w Łodzi po raz kolejny w 2026 roku gościły uczestników Targów FERMA. To spotkanie dla profesjonalistów chowu i hodowli bydła, świń i drobiu.
Podczas tegorocznej edycji FERMY 201 wystawców zaprezentowało bogatą ofertę wszystkiego, co niezbędne w chowie i hodowli począwszy od genetyki poprzez pasze i systemy ich zadawania, aplikacje do zarządzania hodowlą, leki i preparaty weterynaryjne, roboty udojowe, wyposażenie, budynki inwentarskie, maszyny do zbioru i konserwacji pasz, a także projekty i rozwiązania dla biogazowni rolniczych. Impreza przyciągnęła 18 336 fachowców produkcji zwierzęcej z całej Polski, ugruntowując tym samym pozycję specjalistycznej imprezy dla profesjonalistów branży hodowlanej.
Odnotowano obecność firm z 13 państw, w tym z Korei Płd., Chin, Pakistanu, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Czech, Słowacji, Francji, Izraela, Włoch, Holandii, Danii.
Otwarcia targów dokonał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stefan Krajewski, który wręczył również Złote Medale i Znaki „Nowość” wyróżnionym firmom za innowacyjne produkty jakie w ostatnim czasie pojawiły się na polskim rynku.
W blisko 30-letniej historii imprezy, co roku niezwykle istotnym elementem była i jest konferencja naukowo-techniczna. W tym roku pierwszego dnia targów dla hodowców drobiu Polska Izba Producentów Drobiu i Pasz, przygotowała Forum Hodowli Drobiu, którego tematem przewodnim były główne trendy transformacji polskiego i światowego drobiarstwa. Bardzo ważną jego część stanowił panel dyskusyjny pt. „Drobiarstwo w czasach zarazy”, gdzie specjaliści weterynarze doradzali, jak w tych trudnych dla branży czasach, mają sobie radzić producenci mięsa drobiowego i jaj. Dużym zainteresowaniem słuchaczy cieszyła się też prelekcja dotycząca cyberataków, na które coraz częściej narażeni są właściciele ferm. Także pierwszego dnia odbyło się Forum Hodowli Bydła Mięsnego, którego organizatorem było Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. W ramach tego wydarzenia uczestnicy dyskusji rozmawiali o nowych wyzwaniach jakie czekają producentów żywca wołowego.
Trzecią część piątkowej konferencji stanowiło Forum Odnawialnych Źródeł Energii – Biogaz/Biometan. Pod kierunkiem moderatora prof. dr hab. Jacka Dacha (UP Poznań), eksperci podpowiadali jak w praktyce poprowadzić inwestycję biogazową w gospodarstwie, jak efektywnie wykorzystywać pofermenty? Starali się też odpowiedzieć na pytanie czy inwestycja w OZE w gospodarstwach hodowlanych to konieczność i czy w ogóle jest jakaś alternatywa dla biogazu?
Drugi dzień konferencji to czas dla hodowców trzody chlewnej i bydła mlecznego. W trakcie Forum Hodowli Trzody Chlewnej dr Tomasz Schwarz z UP w Krakowie, poprowadził panel dyskusyjny, którego uczestnicy mierzyli się z pytaniem – Mercosur, Polska, Ukraina – co nas czeka? Odbyła się również prezentacja algorytmu w celu zwiększenia rentowności i opłacalności produkcji trzody chlewnej.
Dla hodowców bydła mlecznego Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka przygotowała Forum pt. „Zagrożenia i szanse dla branży mleczarskiej”. Z niemały zainteresowaniem spotkała się projekcja film pt. „Świat bez krów”
Drugiego dnia targów odbyła się również debata z udziałem wiceministra rolnictwa, Pana Adama Nowaka przygotowana przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego pt. „Co dalej z polskim rolnictwem?“.
Ze szczegółowym programem konferencji można zapoznać się na stronie https://targiferma.com.pl/program/konferencje/.
W trakcie targów Komisja Konkursowa składająca się z członków Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, wyróżniła innowacyjne produkty i technologie przyznając 8 Złotych Medali i 4 Znaki „Nowość”. Pełna lista nagrodzonych dostępna https://targiferma.com.pl/program/nowosci-medale/
Podczas tegorocznej FERMY, odbyła się także uroczysta gala wojewódzka, podczas której nagrodzeni zostali najlepsi z najlepszych w plebiscycie Mistrzowie Agro. Poznaliśmy laureatów, którzy swoją codzienną pracą, zaangażowaniem i pasją budują siłę polskiej wsi. Ogólnopolski konkurs organizowany przez redakcje regionalne, w tym Dziennik Łódzki, po raz kolejny pokazał, jak wielu niezwykłych ludzi działa w lokalnych społecznościach.
Po raz kolejny organizatorzy zaprosili do wzięcia udziału w konkursie dla zwiedzających, którego nagrodą główną był zbiornik na olej napędowy Swimer Eco Comfort Line 2500 litrów, ufundowany przez redakcję portalu BydłoMleczne.pl oraz TÜV SÜD Polska Sp. z o. o. Szczęśliwym zwycięzcą okazał się Pan Adrian Gocałek, hodowca bydła z miejscowości Zalesie, woj. łódzkie.
Kolejna edycja FERMY odbędzie się w Łodzi, w dniach 19 – 21 lutego 2027!