FERMA 2018 – podsumowanie

Informacja prasowa DLG Agrofood
21.02.2018, Łódź

Targi Ferma – największe specjalistyczne targi dla fachowców produkcji zwierzęcej w Polsce

W dniach 16 -18 lutego 2018 w Łodzi, w halach EXPO oraz sąsiadującej z nią MOSiR odbyła się 21 edycja Międzynarodowych Targów FERMA. Impreza przyciągnęła 31 000 fachowców produkcji zwierzęcej z całej Polski.
Podczas FERMY 256 wystawców zaprezentowało bogatą ofertę wszystkiego, co niezbędne w chowie i hodowli począwszy od genetyki poprzez pasze i systemy ich zadawania, leki i preparaty weterynaryjne, roboty udojowe, wyposażenie, budynki inwentarskie, maszyny do zbioru i konserwacji pasz, a także ciągniki. Odnotowano obecność firm z 10 państw, w tym po raz pierwszy w historii imprezy z Chin i Kanady.
Targi to jednak nie tylko ekspozycja firm. W ponad 20-letniej historii imprezy, co roku niezwykle istotnym elementem była i jest konferencja naukowo-techniczna. W tym roku wygłoszonych zostało ponad 40 referatów moderowanych przez wybitnych naukowców i praktyków, wśród których nie zabrakło tak uznanych w branży nazwisk jak: prof. Z. Kowalski, dr Z. Lach czy prof. Z. Pejsak, na prelekcjach, których sale dosłownie „pękały w szwach”.

Odbyły się 2 debaty poruszające tematy istotne dla każdego hodowcy. Pierwsza z nich, w której uczestniczyła Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Podsekretarz Stanu dr Ewa Lech: pt. „Rolnictwo energią gospodarki – problemy i perspektywy”, po burzliwej dyskusji dotyczącej problemu z ASF, zakończyła się po 2,5 godzinach (zaplanowana była na godzinę!) Druga z debat „Nowe prawo wodne – wymagania dla gospodarstw rolnych”, spotkała się również z dużym zainteresowaniem. Bardzo interesujące okazały się dwa panele dyskusyjne moderowane prze CDR Poznań, traktujące o innowacyjnych rozwiązaniach w chlewniach i oborach, gdzie swoimi doświadczeniami dzieli się zaproszeni hodowcy. Podczas drugiego dnia targów odbyło się również Forum polsko – ukraińskie, na którym przedstawiono perspektywy współpracy oraz inwestycji dla obu stron. Sukces tego spotkania skłonił organizatorów do kontynuacji forum podczas kolejnej edycji Fermy, w którym planowany jest udział przedstawicieli rządów obu państw.

Kolejnym nowym elementem tegorocznych targów była Strefa Wiedzy zorganizowana we współpracy z firmą Tasomix w ramach, której niezależni eksperci – praktycy udzielali indywidualnych porad dla hodowców bydła, trzody chlewnej i drobiu.

Podczas targów spróbować było można doskonałych polskich serów na specjalnie w tym celu przygotowanym stoisku degustacyjnym wspieranym przez Fundusz Promocji Mleka.

Tradycyjnie już Komisja Konkursowa składająca się z członków Łódzkiej Izby Rolniczej nagrodziła produkty wystawców, wręczono 19 Złotych Medali i 7 Znaków Nowość. Pełna lista nagrodzonych na http://targiferma.com.pl/pl/program/nowosci-medale/ 

Kolejna edycja FERMY odbędzie się w Łodzi w Halach EXPO oraz MOSiR w dniach 15 – 17 lutego 2019 roku.